Sähkötupakointi on rauhoittunut viime vuodesta Loimaan yläkouluissa

0
Vaikka sähkötupakan eli vapen myynti on kielletty alle 18 vuotiaille, niin tuotteita markkinoidaan härskisti lapsiin ja nuoriin vetoavalla ulkonäöllä sekä väri- ja makumaailmalla. UUDENKAUPUNGIN SANOMAT

LOIMAA Sähkötupakka, eli vape, on kaikilla kouluasteilla yleisimmin näkyvä nikotiinituote, selviää Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varhan ja Varsinais-Suomen Vape-verkoston toteuttamassa kyselytutkimuksessa.

Kyselyn mukaan vapen aiheuttamia ongelmia esiintyi 84 prosentissa kyselyyn vastanneista ylä- ja yhtenäiskouluista sekä 86 prosentissa lukioista ja ammattikouluista. Myös nikotiinipussit ovat hyvin yleisiä: niiden aiheuttamista ongelmista raportoi 63 prosenttia ylä- ja yhtenäiskouluista ja 57 prosenttia lukioista ja ammattikouluista. Alakouluista kolmannes kertoi vapen ja kahdeksan prosenttia nikotiinipussien näkyvän koulun arjessa. Kyselyyn osallistui yhteensä 89 oppilaitosta Varsinais-Suomesta.

Loimaan yläkoulut eivät muodosta poikkeusta ongelman suhteen, vaan nikotiinituotteiden aiheuttamia haasteita esiintyy myös Loimaalla. Tilanne ei kuitenkaan ole viime vuoteen verrattuna pahentunut Puistokadun koulussa tai Hirvikosken yhtenäiskoulussa (HYK) – pikemminkin päinvastoin.

– Sanoisin jopa, että varsinkin keväällä tilanne on jopa rauhoittunut viime vuoteen verrattuna, Puistokadun koulun rehtori Minna Ruotsala kommentoi.

Nikotiinipusseja ja vapeja on otettu Ruotsalan mukaan haltuun jonkin verran, ja nikotiinipusseja joudutaan siivoamaan käytäviltä ja koulun piha-alueelta säännöllisesti. Varsinaisia rangaistuksia ei kuitenkaan ole jouduttu jakamaan.

HYK:n rehtori Jari Schwartzin mukaan sähkötupakkalaitteita tulee Hirvikoskellakin aika ajoin vastaan, mutta tilanne on rauhallinen. Hän mainitsee, että vapesta tai varsinkaan nikotiinipusseista kiinnijääminen ei ole niin helppoa, kuin perinteisestä tupakasta.

– Vielä kolme vuotta sitten käytävissä haisi hyvin voimakkaasti tupakalta, kun oppilaat tulivat aamulla kouluihin. Nyt tupakanpoltto on loppunut käytännössä kokonaan, Schwartz kertoo.

Nikotiinipussit tai sähkötupakka eivät pahemmin haise tai näy ja niiden piilottaminen on suhteellisen helppoa. Niitä on myös saatavilla helposti, joten yleisesti arvioidaankin nikotiinituotteiden käyttäjämäärän kasvaneen nuorison keskuudessa.

– Onko sitten mikään tilanne muuttunut? Loimaalla on kuitenkin aika fiksuja nuoria ja aika pieni porukka näitä harrastaa. Eli käyttäjämäärän en usko lisääntyneen, vaan tuotteet ovat vain muuttuneet, Schwartz aprikoi.

Varhan tutkimuksen mukaan nikotiinituotteiden käyttö näkyy kouluissa erityisesti välituntisin tai muuten koulun alueella sekä koulumatkoilla. Erityiseksi ongelmaksi koulut nimeävät sähkötupakoinnin WC-tiloissa, sillä se rajoittaa tilojen normaalia käyttöä.

– Emme osaa sanoa, että johtuuko koko välitunnin viettäminen vessassa vapen käytöstä vai ei, Ruotsala kertoo.

Puistokadun koululla vessavapettamisen valvonta tulee Tapani Äären mukaan mahdollisesti helpottumaan uuden automaattisen palohälytysjärjestelmän myötä, sillä se reagoi myös vapekaasuihin.

Käyttöä huolestuttavampana asiana Schwartz pitää sähkötupakan tuomia lieveilmiöitä. Mikäli vapenesteitä tilataan esimerkiksi Kiinasta, niin voiko tietää mitä ne tarkalleen sisältävät?

– Minua huolettaa ehkä enemmän tällä hetkellä se, että niitä välittävät nuoret aikuiset ja sitten Suomessa on esiintynyt väkivaltaisiakin rahanperimisiä ja muita asioita.

Ankkuritiimin ylikonstaapeli Pekka Mäkelä allekirjoittaa rehtorien ajatukset siitä, että Loimaalla tilanne on rauhallinen. Hänen mielestään nikotiinipussit ovat suositumpia hieman varttuneempien keskuudessa, ja nikotiinituotteista yleisin on vape.

– Puistokadulla ongelmia on hyvin vähän ja Hirvikoski on vielä rauhallisempi. Meillä Aura ja Pöytyä ovat olleet ehdottomasti työllistävämpiä, Mäkelä kertoo.

Ankkuritiimi käy edelleen kouluissa tekemässä päihdevalistusta, mutta niitä tehdään vain koulujen pyynnöistä. Päihteitä enemmän työtä aiheuttaa väkivalta ja monenlaiset uhkailutilanteet.

– Meillä on aika paljon käsittelyssä laittomia uhkauksia. Vielä muutama vuosi sitten niitä ei ollut lähellekään näin paljoa. Sellainen toiminta on lisääntynyt todella paljon, ettei kunnioiteta opettajia tai vanhempia muutenkaan.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän