Marskin puiston lisäksi Loimaalla on yli 20 leikkipuistoa ja päälle koulujen ja päiväkotien piha-alueet. Puistoilla on oikeat nimensä, mutta yleensä ne nimittyvät leikkivälineiden tai muiden ominaisuuksien mukaan. Pumppaamon leikkipuisto tunnetaan meillä nimellä autopuisto, Lamminpuisto vaijeriratapuistona ja Hollonpelto on betonoinut asemansa (the) Leikkikenttänä. Melko hyvin puistoista pidetään huolta, sillä yksikään puisto ei ole ”se karsee puisto”.
Leikkikentissä on kyse tilapolitiikasta, kuten väitöskirjatutkija Vera Moll kirjoittaa Politiikasta -verkkolehdessä. Laajentuvissa kaupungeissa lapsille haluttiin osoittaa turvallinen paikka erillään moottoriliikenteestä.
Äkkiseltään voisi ajatella, että Saviseudulla leikkikentät eivät ole pois rakentamisesta, tilaa meillä on. Leikkikenttien sijoittaminen keskeisille paikoille vaatii kuitenkin aina poliittista tahtoa. Kun kaupunkilaisilta kysyttiin vuosi sitten kantaa torin ja sen viereisen puistoalueen sekä rannan kehittämiseen, yhtenä vaihtoehtona oli sijoittaa ranta-alueelle lasten leikkikenttä tai muu aktiviteettialue. Leikkikenttä jäi kahvilan, terassialueen ja puiston jalkoihin, vaikka vastaajista lähes puolella oli alaikäisiä huollettavia. Ymmärrettävää on tietysti, että leikkipuisto aivan rannan tuntumassa pistää pohtimaan turvallisuutta ja alueen soveltuvuutta pienille lapsille.
Siinä missä tilapolitiikkaa, leikkikenttien rakentaminen ja ylläpito on talouspolitiikkaa ja herättää keskustelua varsinkin, kun leikkikentistä luovutaan. Leikkikentillä ja leikillä on myös itseisarvo. Vaikka leikki hylätään yhä varhaisemmassa vaiheessa ”nolona” tai ”vauvojen juttuna”, leikkikentät ovat tärkeitä temmellys- ja kohtaamispaikkoja leikki-ikäisille, heidän vanhemmilleen ja kentillä kokoontuville nuorille, joita ei tilaan yleensä edes haluttaisi.
Loimaalla ei ole liialti ohjattua leikkikenttätoimintaa, mutta kysyntää olisi. MLL:n Loimaan kaupungin yhdistyksen järjestämä ohjattu leikkipuistotoiminta on kerryttänyt kuukaudessa yli 500 käyntiä ( LL 24.6.).
Leikkikenttätoiminnan sijaan kaupunki on tänä kesänä satsannut avoimeen varhaiskasvatukseen, joka kokoontuu läpi lomakauden Savipellolla Metsämarjoissa keskiviikkoisin ja perjantaisin. Aamupäivätoiminnassa käyvien ja lähialueen lasten iloksi myös Metsämarjojen pihaa on kohennettu. Jospa taas huomenna suuntaisimme ”leppäkerttupuistoon”.
Katriina Reijonen