Uimarit kauhovat kesätauolle

0
Kaisa Turta ja Minka Lempiälä siirtyvät ensi kaudella isompien sarjaan. Harjoitusten kesätauon aikana he aikovat uida ihan vaan huvikseen. MARJU HIRVONEN

Loimaa/Vesihovi
Marju Hirvonen

Loimaan Uimaseuran jäsenistä reilu 20 kilpailee aktiivisesti, ja seuran kausi on mennyt hyvin. Kilpailukausi on pääosin ohi, mutta juhannuksen jälkeisellä viikolla uitaviin SM-kisoihin osallistuu vielä muutama uimari ja sen jälkeen alkaa koko seuran vajaan kahden kuukauden mittainen kesätauko.

Rollojen, eli 10–13 vuotiaiden kesäloma alkoi jo viime viikolla. Sitä ennen seitsemän Rollo-uimaria osallistui Suomen Uimaliiton Tampereen Uintikeskuksessa järjestämään uintitapahtumaan. Kesän suurimmassa uintitapahtumassa oli mukana 1 165 uimaria 73 seurasta.

Loimaan Uimaseuran Rolloista Kaisa Turta ja Minka Lempiälä olivat vielä sunnuntaina harjoittelemassa Vesihovissa. Tytöt kertoivat Tampereen kisojen menneen ihan ok. He tykkäävät kilpailuista ja on kiva, kun niissä näkee myös tuttuja.

Turta on ajautunut uintiharrastuksen pariin uimakoulun kautta ja nimeää suosikkityylikseen vapaauinnin. Lempiälä on tutustunut lajiin uintia harrastavan isosiskon myötä, ja hän tykkää eniten selkäuinnista tai perhosuinnista. Kesätauon aikana tytöt aikovat uida ihan huvikseen, mutta silti kylpylät eivät ole kesälomareissun toivekohteita.

Valmentaja Kristiina Kangastalo-Hoda kertoi Kaisan ja Minkan nousevan ensi kaudella isompien sarjaan.

– Se on uusi tilanne ja luo vähän haastetta, sillä lajivalikoima laajenee ja rajat tiukkenevat. Tällä hetkellä yhteisharjoituksia on viisi kertaa viikossa ja siihen päälle omatoimiset harjoitukset.

Kangastalo-Hoda valmentaa kaikkia ikäluokkia, ihan pienimpiä lukuun ottamatta. Valmentaja pitää aika tiukan linjan siinä, että lämmittelyn, kropan availun ja venyttelyn lisäksi liikkuvuutta aktivoidaan vastuskuminauhan avulla.

– Altaaseen ei mennä ennen kumpparijumppaa.

Elokuun lopulla alkaa uusi kausi, sinne asti uimarit viettävät lomaa.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän