
LOIMAA Kylätalo Pääskynpesässä tunnelma oli sunnuntaina riemukas, kun Loimaan-Onkijoen maa- ja kotitalousnaiset juhlisti yhdistyksen 50-vuotista taivalta musiikin ja mukavan yhdessäolon merkeissä.
Juhlan aluksi nostettiin malja yhdistykselle.
– Täällä on tänään paikalla jäseniä, yhteistyökumppaneita ja jäsenien perheenjäseniä ja kaikkia muita, jotka ovat olleet kiinnostuneita meidän maa- ja kotitalousnaisten toiminnasta. Olette oikein lämpimästi kelinkin puolesta tervetulleita, Teija Ek-Marjamäki avasi tilaisuuden.
Tervehdyksensä juhlaan toi myös Länsi-Suomen maa- ja kotitalousnaisten toiminnanjohtaja Sanna Pitkänen, joka onnitteli yhdistyksen väkeä saavutuksesta ja muistutti maa- ja kotitalousnaisten roolista alueen elinvoiman ylläpitämisessä.
– On aina hyvä katsoa taaksepäin ja arvostaa niitä saavutuksia, joita aktiivinen yhdistysväki on vuosikymmenten kuluessa yhdessä muiden toimijoiden kanssa saanut aikaan. Te olette tukeneet ja edistäneet maaseudun naisten hyvinvointia ja osaamista, sitä yhteishenkeä ja yhdessä tekemistä, ja tarjonneet koulutusta ja vertaistukea sekä olleet mukana projekteissa.
Historian lisäksi Pitkänen kehotti yhdistyksen jäseniä katsomaan myös tulevaisuuteen, jossa esimerkiksi varautumistaitojen merkitys korostuu.
– Maa- ja kotitalousnaisten valtakunnallisena tavoitteena on rakentaa kestävää, osaavaa ja osallistavaa yhteiskuntaa. Elämme nopeasti muuttuvassa yhteiskunnassa, jossa maaseudun naisten rooli on edelleen monin tavoin tärkeä. Meidän on varmistettava, että meillä maa- ja kotitalousnaisilla on tarvittavat tiedot ja resurssit kohdata tulevaisuuden haasteet.
Loimaan-Onkijoen maa- ja kotitalousnaisten yhdistystä edelsi Loimaan Suonkulman pienviljelijäyhdistyksen naistoimikunta, joka perustettiin vuonna 1956. Toimikunta kuitenkin lakkautettiin, kun naiset saivat kokonaan oman yhdistyksensä 16.10.1975 pidetyssä perustamiskokouksessa.
1970-luvulla jäseniä oli parhaimmillaan kuutisenkymmentä, kun niitä nyt on noin 20. Yhdistyksen puheenjohtaja, alusta asti toiminnassa mukana ollut Pirjo Toivonen muisteli toiminnan alkuvuosien olleen monella tapaa erilaisia kuin nykypäivänä.
– Aluksi meillä oli aina lapset mukana. Siihen aikaan ei ollut televisioita tai paljoa erilaisia harrastuksia, niin päästiin sieltä omasta maapaikasta hetkeksi pois, kun otettiin lapset mukaan ja lähdettiin ompeluseuroihin.
Kahvittelun lisäksi juhlatilaisuudessa kukitettiin yhdistyksen jäseniä. Onkijoen Loimaan maa- ja kotitalousnaisten ensimmäistä puheenjohtajaa Ritva Rastasta muistettiin kukkakimpulla.
Rastas muistaa vielä hyvin yhdistyksen alkutaipaleen, kun perustamisen jälkeen tarvittiin jostain rahaa toiminnan pyörittämiseksi.
– Aluksi meillä ei ollut lainkaan rahaa tai edes pankkikirjaa. Päätimme järjestää päivälliset, joihin myimme sata lippua, ja niin saimme yhdistykselle ensimmäiset rahat ja oman pankkikirjan.
Yhdistys on ponnistanut vaatimattomista lähtökohdista.
– Minusta nimenomaan se oli hieno juttu, että vaikka meillä ei ollut aluksi yhtään rahaa, oli aikamoinen saavutus, että saimme järjestettyä päivälliset. En minä tietenkään mitään yksin tehnyt, vaan meitä oli yli 20 hengen porukka silloin.
Vuosien varrella on järjestetty niin puunhalausta kuin hankikonttaustakin. Aika on mennyt nopeasti, Rastas toteaa.
– Meillä on ollut hyvin tiivis yhdistys, sama porukka, vaikka nyt jo vanhentunut. Kivaa on ollut, ja ihan yhtäkkiä on kulunut 50 vuotta.