Jahdataan parempaa lukutaitoa

0
LL Arkisto/TS Kuvaaja: Mikael Rydenfelt

Lukutaid osta ollaan syystä huolissaan. Se on yksi elämän avaintaitoja.

Luetun ymmärtämistä ja itsensä ymmärretyksi tekemistä kirjoittamalla tarvitaan niin siviilissä kuin työelämässäkin – sekä tekstiviestin mittaisissa että pidemmissäkin asioissa.

Tekstin taju sisältää ymmärryksen siitä, onko kyseessä uskottava uutinen ja luotettava lähde sekä sen, onko kyseessä aito asia tai mielipide vai heitetäänkö läppää tai ehkä peräti provosoidaan.

YK:n kansainvälistä lukutaitopäivää vietetään 8. syyskuuta. Silloin käynnistyy uusi kouluille suunnattu lukuhaaste Uutisjahti. Sen järjestää Uutismedian liitto osana mediakasvatustoimintaansa.

Jahti innostaa lukemaan lisää uutisia ja muistuttaa, että uutisilla on merkittävä rooli lasten ja nuorten lukutaidon tukijana.

Uutiset kannattaisikin nähdä yhtenä ratkaisuna lasten ja nuorten heikkenevän lukutaidon ongelmaan ja eron kasvuun heikkojen ja vahvojen lukijoiden välillä.

Uutisilla nuoria voi kannustaa lukemaan lisää, sillä vaikka he eivät lue sanomalehtiä kannesta kanteen, he vähintään silmäilevät niitä kyllä puhelimestaan ja median sivustoilta sekä törmäävät niihin sosiaalisen median syötteissään.

Uutismedian liiton mediakasvatusasiantuntija Hanna Romppainen huomauttaa, että tämä on lukemista, joka jää helposti näkymättömäksi ( uutismediat.fi ) – kun se tehdään näkyväksi, nuori voi parhaimmillaan oivaltaa, että lukee media-arjessaan enemmän kuin oli kuvitellutkaan, ja voi syttyä into lukea lisää.

Tuetaan lasten ja nuorten lukutaitoa – se voi rakentua vaikka uutissähke kerrallaan.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän