Vapaat kädet saanut teatterinuorten projekti ei ole aivan kevyimmästä päästä

0
Veli vieläkö kuulet? -näytelmä on eturivissä olevan viisikon kädenjälkeä. Takarivin viisikko on mukana pienemmissä rooleissa ja avustavat muun muassa lavastuksen järjestelyn kanssa.

LOIMAA/VESIKOSKITALO – Enää viisi harjoitusta ensi-iltaan!

Papu Luontomaan karjaisema muistutus ennen Veli, vieläkö kuulet? -näytelmän maanantaisia pääharjoituksia piti sisällään jännittyneen innostuksen lisäksi hippusen verran ahdistusta.

Maanantainen läpimenoharjoitus olikin ensimmäinen, jossa koko työryhmä oli paikalla ja liikkuvien palasten säätämistä riitti vielä jonkin verran. Nuoret teatteriharrastajat eivät ole ottaneet ihan helpointa projektia työstettäväkseen, vaan näytelmä vaatii paljon niin näyttelijöiltä kuin apujoukoiltakin.

– On saatu tosi vapaat kädet tehdä täysin omaa juttuamme, mutta myös tukea tarvittaessa, Luontomaa kiittää ja uskoo, että viimeiset hiomiset saadaan kuntoon ennen lauantaista ensi-iltaa.

Aloituskohtauksessa Alina löytää muuttolaatikosta veljensä tavaroita ja alkaa muistelemaan parin vuoden takaisia tapahtumia.

Projekti käynnistyi viime vuonna, kun Luontomaa, Venla ja Venni Kari ja Eemil Korkeakangas kävivät katsomassa diplomitöitä Tampereen yhteiskoulun lukion kulttuuriviikonlopussa. Kokemuksen myötä inspiraatio pääsi palamaan toden teolla.

– Vaikkei ne näytelmät kyllä liittyneet mitenkään tähän, mitä nyt ollaan tekemässä, Korkeakangas nauraa.

Projektin ensimmäinen ideointipalaveri kesti aamuyön tunneille ja sen aikana lauantaina ensi-iltaan tulevan näytelmän runko ja perusidea olikin jo selkeässä muodossa. Vähän jopa vitsinä alkanut ideointi päätyi nopeasti tilanteeseen, jossa nelikko ymmärsi, että tämähän on pakko toteuttaa.

– Välillä tuntuu, että tämä on tosi kliseinen ja tähän on laitettu kaikki meidän teiniangstimme. Mutta sellaista se välillä on, Luontomaa toteaa.

Papu Luontomaa hoitaa ohjauksen ja lavatekniikan ja on ollut päävastuussa käsikirjoituksen viimeistelystä.

Lavalle nelikosta astelevat Karin sisarukset ja Korkeakangas, kun taas Luontomaa hoitaa ohjauksen ja lavatekniikan. Näytelmän valmisteluvaiheen loppupuolella mukaan Vanen rooliin löytyi Iida Laukkanen , joka onkin ydinryhmästä ainoa, jolle Veli, vieläkö kuulet? ei ole paluu kotiteatterin lavalle.

– Me muut saatiin teatteritaiteen perusopinnot täällä valmiiksi pari vuotta sitten ja oltu pääosin muualla tässä välissä. Pohdittiin, että on pakko käyttää niitä työkaluja, mitä kahdeksan vuoden opinnoista täältä saatiin, Luontomaa kertoo.

Työryhmä täydentyi noin kuukausi sitten, kun muutamiin pienempiin rooleihin löytyi näyttelijät, jotka myös auttavat roudaamisen ja muun oheistoiminnan kanssa. Lavastuksesta vastaa Jani Hägg.

– Lavastuksen osalta oltiin varauduttu paljon vähempään. Käsikirjoituksessa esimerkiksi lukee kohtauspaikkana vain katto ja mietittiin, miten tuonkin saa toteutettua. Sitten Jani olikin tullut ja tehnyt meille vaikka kuinka paljon upeita lavasteita.

Näytelmän ikäsuositus on 13 vuotta ja se käsittelee rankkojakin aiheita. Pääteemoina sisaruus, paineet romantiikan ja opiskelun saralla sekä päihteet.

– Ei ehkä mikään kevyin näytelmä, eli ei sovi herkimmille, nelikko varoittaa.

Alinan ja Antonin keskusteluissa tunnekirjo liikkuu iloisesta innostuksesta ahdistukseen. Venla ja Venni Kari tekevät väkevät roolisuoritukset tulkitessaan nuorten roolihahmojensa tunteita.

Näytelmä alkaa Venla Karin näyttelemän Alinan löydettyä muuttolaatikosta veljensä Antonin (Venni Kari) vanhan takin. Alina kulkeutuu muistoissaan Antonin ylioppilasjuhliin.

Alina tuskastuu, kun työnarkomaaninen äiti ei osallistu poikansa ylioppilasjuhliin. Anton ahdistuu ulkopuolisten suurien odotusten luomasta paineesta. Sisarusten paras ystävä ja Antoniin rakastunut Vane tuskastuu, kun Anton ei ymmärrä hienovaraisia tai suorempiakaan vinkkejä.

Antonin elämään ilmestyy huolettomalta vaikuttava ”kaveri” (Eemil Korkeakangas) ja pian myös päihteet, joiden myötä ahdistus ja huoli kasvavat.

Työryhmä suosittelee näytelmää varsinkin nuorille ja heidän vanhemmilleen.

Veli vieläkö kuulet esitykset Loimaan teatterissa lauantaisin 6. ja 13. syyskuuta kello 19 ja sunnuntaisin 7. ja 14. syyskuuta kello 15. Näytelmä on pääsymaksullinen.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän