LP:n naiset jäivät pisteittä Kokemäellä

0
LP:n kapteeni Eveliina Vainio pelasi hyvää ulkopeliä, ja hänet palkittiin joukkueensa 2. palkinnolla. LOIMAAN PALLOILIJAT / HANNA PIETILÄ

Kokemäki–Loimaa 1–0 (13–3, 7–7).

PESÄPALLO Viikon toisessa ottelussaan LP:n naiset matkasivat sunnuntaina Kokemäen vieraaksi. Ottelussa nähtiin erikoisia vaiheita sekä hallinnan heittelyä, mutta lopulta Palloilijat sai poistua pisteittä kotimatkalle.

Jos LP oli esittänyt edellisessä ottelussa aiemmin viikolla erinomaista ulkopeliä, oli se avausjaksolla muisto vain, kun Kokemäki iski jaksolle lähes saman verran juoksuja kuin mitä Palloilijoita vastaan oli kaikkiaan tehty kolmessa viime ottelussa. Kahden vuoron jälkeen kotijoukkue johti 5–0-lukemin, kolmannessa vuorossa syntyi kuudes juoksu. Rumiksi lukemat repesivät neljännen vuoron alussa, kun Kokemäki iski seitsemän juoksua lisää. LP:n Oona Haapasalo oli kolmannessa vuorossa iskenyt vieraiden ensimmäisen juoksun, ja neljännen tasoittavalla kotiutuksissaan onnistuivat Moona Ronkainen sekä Vilja-Maria Wahl, mutta nämä olivat laiha lohtu.

Toisella jaksolla nähtiin erikoisia vaiheita. Valtaosa sisävuoroista puolin ja toisin päätettiin juoksuitta, mutta siitä huolimatta jaksolla nähtiin 14 juoksua, jotka syntyivät kahden sisävuoron aikana.

Toisen vuoroparin aloittavalla Palloilijat ilmoittautui mukaan otteluun ja taisteluun sarjapisteistä. Vierailijat onnistuivat iskemään vuorossa itsensä peräti 0–7-johtoasemaan. Jos oli kotijoukkue avausjaksolla onnistunut joka vuorossa tekemään juoksuja, Palloilijat oli nyt johtoaseman lisäksi pitänyt kotijoukkueen kahdessa vuorossa nollilla. Jakson alkupuoliskon hallinta näytti siltä, että LP tulee hoitamaan homman ja viemään ottelun kotiutuslyöntikisaan, mutta kaikki tämä mureni kolmannen vuoron tasoittavalla. Kotijoukkue Kokemäki aloitti loppukirin, jonka isoimpana kapellimestarina oli ottelun toisen kunnarinsa iskenyt Jessika Jakonen. Pian tilanne oli jo 6–7, ja vielä kun LP:n väreistäkin tuttu Veera Jokela onnistui kotiutuksessaan, oli 0–7-johtoasema vaihtunut 7–7-tasalukemiin.

Neljännessä vuorossa räpylä piti jälleen puolin ja toisin, eikä ottelussa nähty enää juoksuja. Toinen jakso päätettiin tasalukemissa ja näin ollen koko ottelu jaksoin 1–0 kotijoukkueelle.

Palloilijoiden parhaina ottelussa palkittiin Moona Ronkainen sekä Eveliina Vainio.

Seuraava ottelu LP:n naisilla on edessä heti tiistaina, kun joukkue pelaa pisteistä Porissa.

Jesse Jokinen

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän