Iso kiitos K-Supermarket Loimaalle hyvästä kahvi tarjouksesta.
Hienoa, että on sellaisia turvatapahtumia, jollainen oli Metsämaalla ( LL 14.8), jossa oppii erilaisia turvallisuustaitoja, mutta mistä saisi turvaa näitä eri kaupustelijoita kohtaan, jotka tunkeutuvat luvatta tontille tai sisälle taloon ilman lupaa ja häiriköivät asukkaita? On vaikka mitä katonkorjaajaa tai remontoijaa. Osa vain ei tunnu olevan ihan rehellisillä asioilla. Ainakin Korventiellä on ollut jo parina vuonna useampiakin ”myyjiä” liikkeellä. Olkaahan ihmiset varovaisia, kenelle ovia avaattekaan!
Tarttis tehrä jotain, että olisi elämä turvallisempaa
Minkä takia on monena yönä ollut katuvalot vallan pois Käsityöläiskatu 7 kohdalta koko Kalevalankatu-aleksiskiven kadulle saakka. Muualla kuitenkin näkyy palavan katuvalot ja keskuskoulun on öisin täysin valaistu.
Rajalla olevaa pensasaitaa hoidetaan leikkaamalla omalta puolelta, jos muuta ei ole sovittu. Älä oleta, että naapuri hoitaa sinunkin tonttiasi. Hoitamisen voi myös ulkoistaa.
Kaunis katsella