26 SM-mitalin petankkikesä – mitalirohmut kaipaavat lajin pariin nuoria harrastajia

0
Loimaan Pétanquen saldo kesän SM-kilpailuista oli 26 mitalia. Seija Uusitalo heitti kultaa ja hopeaa ja Markku Nieminen värisuoran. Seppo Lindman (keskellä) unohti kuvausrekvisiitaksi sovitut mitalinsa (kaksi kultaa ja kaksi hopeaa) kotiin, jossa hänellä on SM-pétanquemitaleita yhteensä 106 kappaletta.

PÈTANQUEN SM-sarja paketoitiin elokuun lopussa ja sen myötä vuoden 2025 SM-tittelit on saatu kilpailtua. Loimaan Pétanque nappasi SM-sarjan kultaa niin yleisessä sarjassa (joukkue: Seppo Lindman , Arto Stenberg, Jyrki Salo ja Antti Pasanen) kun veteraanisarjassakin (joukkue: Markku Nieminen , Teuvo Pajuoja Kari Randell ja Esa Tuominen). Yleisen SM-sarjan kultamitali oli Loimaan joukkueelle kuudes peräkkäinen.

Seuran riveissä SM-mitaleita yllä mainitun kahdeksikon lisäksi heittivät myös Seija Uusitalo , Pirjo Kivinen ja Seija Vaarala. Yhteensä Loimaan Pétanquen urheilijoita nousi mitalikorokkeelle 11 ja heille ojennettiin 26 SM-mitalia.

Mitali- tai mitalistimäärä ei aivan ole seuran ennätystasoa, mutta saldo on paras muutamaan vuoteen. Aivan ensikertalaisista mitalikorokkeella ei myöskään ollut kyse – esimerkiksi Seija Uusitalolla kasassa on nyt 50 SM-mitalia, Markku Niemisellä 43 ja Pirjo Kivisellä 34. Oma lukunsa on Suomen menestynein petankkipelaaja Seppo Lindman, jonka palkintokaapista löytyy 106 SM-mitalia.

– Kyllä sieltä joku nuorempi vielä ohi tulee, Lindman uskoo ja lupaa kilpaille niin kauan kuin kädet toimivat ja snadi erottuu.

Nuorempia uhkaajia ei tosin jonoksi asti lajin parissa ole. Loimaalla harrastajien keski-ikä lähentelee 70:ä vuotta ja sama trendi on muillakin seuroilla.

– Nuoret harrastavat lentopalloa, koripalloa ja jalkapalloa ja petankkista on tullut vähän tällainen eläkeläisten laji. Vähän niin se menee, ettei nuoret pelaajat lajin pariin lähde, ellei sitten tule harrastavan perheenjäsenen mukana, Uusitalo harmittelee.

Loimaan edustusjoukkueisiin pelaajia on värvätty myös Saviseudun ulkopuolelta, kuten Lappeenrannasta, Salosta, Riihimäeltä ja Porista. Varsinaisista ”ostourheilijoista” ei kuitenkaan ole kyse, vaan kisoista tutuiksi tulleita ja hyviksi havaittuja pelaajia on hypännyt Loimaan Pétanquen väreihin vuosien varrella.

Kelien suhteen SM-kilpailut ja seura-SM:n osakilpailut sujuivat hyvin

– Yksissä aluekisoissa satoi rakeita ja vettä ja ukkosti. Kun pelit pelattiin jääkiekkokaukalossa, niin ei se vesi päässyt sieltä pois ja aikamoisessa lammikossa pelattiin, Uusitalo kertoo.

– Virallisesti joudutaan niin kauan pelaamaan, kun snadi ei kellu. Eikä se kovin helposti kellu, Nieminen lisää.

Kustannusten puolesta petankki sopii aivan jokaiselle. Isommissa kilpailuissa pelivälineiden pitää olla lisensoituja, joten harrastuksen edetessä niihin pitää hieman panostaa. Kisaajilla kustannuksia tulee myös matkoista ja kilpailumaksuista. Seura maksaa SM-sarjan ja seura-SM:n kilpailumaksut, mutta muihin kisoihin pelaajat osallistuvat omakustanteisesti.

Alkuun pääsee ”huoltoasemakivillä”, eikä niidenkään hankkiminen Markku Niemisen mukaan ole välttämätöntä, sillä seuralta löytyy pelivälineitä. Yksi vaatimus uusille harrastajille kuitenkin on aivan ehdoton.

– Huumoria tässä lajissa tarvitaan, kolmikko toteaa yhteen ääneen.

Loimaan Pétanque harjoittelee Vesikoski-talolla joko ulko- tai sisäkentällä maanantaisin ja keskiviikkoisin kello 17.30–20.

Fakta

Loimaan Pétanquen SM-mitalistit vuonna 2025

SM-Kisat Sastamala 29.06.–05.07.

Veteraanien trippeli +55 kultaa: Seija Uusitalo, Seppo Lindman, Petri Lohman (RIE)

Pronssia: Markku Nieminen, Eero Ravantti (NII), Kari Jaakkola (NII)

Veteraanien singeli +65, hopeaa: Seppo Lindman

Naisten singelihopeaa: Seija Vaarala

Naisten trippelihopeaa: Seija Uusitalo, Pirjo Kivinen, Seija Vaarala

SM-Sekakisat Vöyri 18.–20.07.

Sekaduppedihopeaa: Kari Randell, Kirsi Tikka (MAP)

Sekaduppelipronssia: Seija Vaarala, Yannick Pelletier (ORA)

Sekatrippelikultaa: Seija Vaarala, Pasi Lilja (MAP), Tero Nikki (MAP)

Seura-SM Riihimäki 02.08.

Hopeaa: Loimaan Petanque 1: Jyrki Salo, Seppo Lindman, Antti Pasanen, Arto Stenberg, Kari Randell,

Esa Tuominen, Markku Nieminen, Teuvo Pajuoja

SM-Sarja (välierät ja finaalit) Eura 23.08.

Yleisen sarjan kultaa: Seppo Lindman, Arto Stenberg, Jyrki Salo, Antti Pasanen

Veteraanien kultaa: Markku Nieminen, Teuvo Pajuoja, Kari Randell, Esa Tuominen

Lisäksi Arto Stenberg oli Suomen edustusjoukkueessa veteraanien EM-kisoissa Espanjan Santa Susannassa 12.–16. heinäkuuta. Seija Vaarala on valittu Suomen trippelijoukkueeseen Ranskan Sin-le-Noblessa lokakuun 9.–12. päivä pelattaviin naisten MM-kilpailuihin.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän