Loimaalle perustettiin keilaseura

0
Ei hätää, uuden keilaseuran paitoja on enemmänkin kuin tämä yksi, joten mukaan mahtuvat muutkin kuin seuran perustajat Ari Heinonen, Kaarina Sulonen, Maria Tuomola, Lasse Laaksovirta, Reijo Lehto ja Jarmo Rasi. Kuva: Kati Uusitalo.
Ei hätää, uuden keilaseuran paitoja on enemmänkin kuin tämä yksi, joten mukaan mahtuvat muutkin kuin seuran perustajat Ari Heinonen, Kaarina Sulonen, Maria Tuomola, Lasse Laaksovirta, Reijo Lehto ja Jarmo Rasi. Kuva: Kati Uusitalo.

Loimaalle on perustettu keilaseura V 10 Bowling Loimaa. Ajatuksena on edistää keilailuharrastusta ja saada Loimaalle myös kilpailutoimintaa.
– Kun Loimaalla on sellaisiakin erikoisseuroja kuin lentopallo ja koripallo, niin miksei keilaseurakin tänne kuuluisi, seuran hallituksen jäsenet miettivät.
Reijo Lehto ja Ari Heinonen tosin vitsailevat, että keilaajien täytyy olla vähän vahvempaa porukkaa, kun pallotkin ovat vähän painavampia…

Loimaan seudun keilailuharrastuksesta voi lukea lisää torstain Loimaan Lehdestä.

Kati Uusitalo