Oripään Urheilijat juhli 70-vuotissyntymäpäiviään

0

ORIPÄÄN Urheilijat ry juhlisti 70-vuotista taivaltaan hyvän ruoan, viihdyttävien esitysten ja tanssin parissa Suojalassa. Urheiluseuran aktiivisimmat jäsenet koostuvat lapsista ja nuorista, joten juhlimaan oli tullut lukuisia perheitä. Yhteensä noin sata henkeä saapui paikan päälle.

Oripään Urheilijoiden varapuheenjohtaja Lasse Kuusela, puheenjohtaja Janne Paju ja sihteeri Laura Torkki kertoivat seuran kunniaksi tarjotun juhlaillallisen maistuvan. Kuva: Marianne Rovio
Oripään Urheilijoiden varapuheenjohtaja Lasse Kuusela, puheenjohtaja Janne Paju ja sihteeri Laura Torkki kertoivat seuran kunniaksi tarjotun juhlaillallisen maistuvan. Kuva: Marianne Rovio

ORIPÄÄN URHEILIJOIDEN puheenjohtaja Janne Paju kertoi seuran olevan aktiivinen. Seuran puitteissa voi harrastaa muun muassa lentopalloa, sählyä, salibandya ja kesäisin jalkapalloa.
– Lentopallo ja salibandy on saatu hyvään vauhtiin uuden liikuntahallin myötä. Tänä vuonna on saatu kokoon kolme juniorijoukkuetta ja kaksi miesten joukkuetta lentopalloliiton järjestämiin sarjoihin. Salibandyssa on yksi juniorijoukkue liiton sarjassa. Lisäksi molemmissa lajeissa on harrasteryhmiä eri-ikäisille. Ampumahiihto ja -juoksu ovat lajiaktiivien hallussa, ja he järjestävät kisoja aina SM-tasoa myöten.

Marianne Rovio

 

Lue lisää 10.11.2015 lehdestä