KORIPALLO Miesten Korisliigan tulevaan kauteen valmistautuva Bisons Loimaa on jatkanut aktiivista otettaan kotimaisten pelaajien markkinoilla. Tällä kertaa Bisonsin haaviin tarttui 21-vuotias Onni Mäkynen, joka saapuu Loimaalle kahden vuoden mittaisella sopimuksella. Nelospaikalla viihtyvä 198-senttinen Mäkynen on pelannut useamman kauden kovilla tilastoilla Miesten 1. divisioona B:ssä ja väläytteli viime kaudella kykyjään myös Korisliigassa.
Salon Vilppaan kasvatti teki Korisliiga-debyyttinsä kaudella 2021–2022 kasvattajaseuransa riveissä. Vilppaan ohella vuodet Salossa kuluivat myös juniorien SM-sarjoissa sekä perniöläisen PeU-Basketin riveissä Divari-B:ssä. Kausi kaudelta parantuneet tilastot poikivat viime kaudeksi sopimuksen Kotkan KTP-Basketin paitaan, jossa vastuu Korisliigassa hieman kasvoi, ja Mäkynen oli johtava pelaaja KTP:n Divari-B -joukkueessa. Ikävä käsivamma vaivasi kevättalvella, eikä Mäkynen päässyt näyttämään aivan parastaan KTP:n paidassa.
Kuluneella kaudella Mäkynen tilastoi Korisliigassa keskiarvoikseen 15 pelaamassaan ottelussaan noin neljä pistettä ja kaksi levypalloa pelaten noin yhdeksän minuuttia ottelua kohden. Divarin puolella tilastot ovat vakuuttavat, kun reilun 30 minuutin peliajalla keskiarvoikseen Mäkynen kirjautti noin 21 pistettä ja 11 levypalloa. Heittoprosentit olivat nuorella miehellä myös varsin kelvolliset, kun kahden pisteen heitot upposivat 53 prosentin ja kolmen pisteen heitot 38 prosentin tarkkuudella.
Bisonsin päävalmentaja Konsta Mastomäki näkee Mäkysessä potentiaalia nousta vahvaksi Korisliiga-pelaajaksi.
– Onni osoitti jo viime kaudella kentälle päästessään, että hän kuuluu ehdottomasti Korisliiga-tasolle. Olen kuullut hänen asenteestaan ja työmoraalistaan pelkästään hyvää, ja se onkin nuoren miehen kehityksen kannalta ehdottoman tärkeä asia. Olen seurannut hänen otteitaan jo muutaman kauden ajan ja olen iloinen, että saimme Onnin Loimaalle kahden vuoden sopimuksella. Uskon hänestä olevan niin meidän joukkueelle kuin loimaalaiselle yleisölle paljon iloa seuraavien vuosien aikana.
Bisonsilla on ensi kautta koskevat pelaajasopimukset Mäkysen lisäksi Aapeli Alasen, Tevaun Kokon, Eemeli Hollon ja Elias Puran kanssa. Penkin päässä jatkaa Mastomäki, jonka sopimus on niin ikään voimassa vielä tulevan kauden.